Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pergamano

PERGAMANO

Název této techniky je odvozen od slova PERGAMEN.Pergamen byla původně nevydělaná, pouze sušená a vyhlazená kůže.Oslí, ovčí, telecí, či vepřová.Používala se k výrobě knih nebo k potahování bubnů.
Samotný název pergamen je pojmenován podle maloasijského města Pergamon, kde se pravděpodobně také začal vyrábět.Bylo to v době, kdy byl zakázán dovoz papyru, ještě před naším letopočtem.Do 13.století byl uznávanou látkou na psaní, ale začátkem 14.století jej začal vytlačovat papír.Pergamen je však mnohem trvanlivější, než papír, je to jeho velká přednost.
I dnes můžeme číst pergameny starší 2000 let.
Dnes se používá pergamen z dřevité buničiny, nikoli z kůže, jak bylo zvykem původně.
 
Historie techniky pergamana pochází z Jižní Ameriky.Je to technika připomínající krajku.
Jde o vyplačování a vypichování vzoru na pergamenový nebo pauzovací papír.Vhodný je papír s gramáží 100 - 150 g.Lze je rovněž zakoupit v různých barevných odstínech.
 
Na tento papír si bílou pastelkou obkreslíme motiv, který budeme vytlačovat.Oba papíry si  k sobě sepneme po stranách kancelářskými svorkami, aby se nám nepohnuly.Po překreslení spodní papír s obrázkem odstraníme.Pak už vytlačujeme na speciální podložce speciálními nástroji obrysy.Podložku lze nahradil flanelovou látkou, vytlačovací nástroje zase kovovými háčky na háčkování.
Vypichujeme na jiné, k tomu určené podložce dírkovači, které lze zase nahradit jehlou a podložku např.novinami.
Pamatujme na to, že vytlačujeme vlastně rub, lícová strana bude vlastně ta, kterou my při práci máme zespodu.Tzn., že obrázek pak uvidíme zrcadlově.
Takto se zhotovují překrásná přáníčka či obrázky, které po zarámování vypadají skutečně úchvatně.A určitě udělají velkou radost obdarovaným.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...prostě krása...

(Blanka, 30. 5. 2012 9:15)

Ahoj Marti,
po zhlédnutí tvé tvorby a přečtení si profilu musím konstatovat, že jsme si tolik podobné... Mi je 41, jsem vdaná už 21 let, také mám dvě děti i šikovnou neteřinkou Lucinku ( mimo jiné)...a hlavně taky strašně ráda tvořím nejrůznějšími technikami a v poslední době hrozně ráda peču dorty...jestli budeš mít chuť, koukni se u mě http://cats-milly.blog.cz/...jinak tvé výtvory jsou senzační !!! Přeji hodně času na tvorbu - to je asi naše největší potíž, že ?! Rozhodně se sem budu vracet - hned si stránky ukládám !

pergamano

(PERNIKARKA, 6. 11. 2011 20:28)

No ty jsi šikovná, to je fakt parádní, za chvíli už ani nebude snad to co by jsi neuměla. Fakt povedené.

Re: pergamano

(Martina, 9. 11. 2011 21:47)

I ty brepto:-)Byla to zatím jen zkouška, ale až budu mít čas........Díky Dani:-)