Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zdobit perníčky

Poleva se dělá z bílku-neušlehaného, přibližně na 1 středně velký bílek vychází 20-25 dkg moučkového cukru.Někde se píše, 3x přepocívat, ale nepocívám-neprosávám nic, dnes jsou již cukry s protihrudkujícími složkami.

Přidáme pár kapek citronové šťávy-může být vymačkaná z čerstvého citronu i jen citronka v lahvičce.Důkladně vymícháme do běla-míchám rychle kávovou lžičkou v plastové mističce.

Nesmí se však našlehat, udělaly by se tam bublinky.Poleva by při zdobení nedělala souměrnou linku, přetrhávala by se, popř.by časem popraskala.

Samotné zdobení:

Hustší polevou si uděláme kontury.Necháme je úplně zaschnout.

Zatím si rozmícháme různé polevy-na stínování velmi řídkou, na neprůhledné plochy řídkou, bílou, popř.barevné.

Ty barvíme potravinářskými barvami, osvědčily se mi práškové, gelové mi dělají polevu trošku drsnější, nemám ji úplně hladkou jako glazuru.

Vylijeme plošky na perníčku-používám mini kávovou lžičku, tím polevu roztírám, popř.párátkem do nejužších koutů.

Po zaschnutí si dáme do sáčku opět hustší polevu ( bílou i barevné, kdo jak chce ) a doděláme jemné kresby.

Je dobré mít více sáčků s různými průměry dírek-stačí dvě velikosti.

Mám u sebe plastovou krabičku s víčkem a se kterým sáčkem nepracuji, hned ho zavřu do krabičky, aby poleva netuhla a nezasychala v dírce.

Snad jsem postup popsala srozumitelně, v příp.dotazů mi napište klidně na mail, ráda Vám je zodpovím.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pochvaleno!

(Hanchee, 18. 11. 2016 20:46)

Moc pekne!!!

Řídká poleva na plošné zdobení

(Renata, 17. 11. 2013 22:37)

Dobrý den, nejdřív gratuluji ke krásným perníčkům a děkuji za inspiraci. Zdobím perníčky už léta, ale nikdy jsem nedělala plošné natírání. Je to ředění klasické polevy citronem nebo vodou? A natíráte ty plochy štětcem nebo jen rozetřete polevu lžičkou... Děkuji za odpověď a přeji mnoho podobných kreativních nápadů. Renata

Perníčky

(Erika, 3. 12. 2012 15:40)

Dobrý den, máte krásné perníčky - napište mi prosím do mailu jak docílíte té lesklé plochy. Moc děkuji spolecny@email.cz

perníčky

(jana kornerova, 29. 12. 2011 15:39)

dobry den já se chci také zeptat jak to ,že máte tu polevu tak lesklou.Dáváte to zapéct do trouby tak se lépe rozlije a je hladká a lesklá a nebo to děláte jinak ?Prosím napište mi jak postupujete u těch plných tvaru děkuji kornerová jar.pavelka@centrum.cz

Re: perníčky

(Martina, 29. 12. 2011 16:04)

Dobrý den Jano, perníčky nezapékám, dělám to jen tak, jak tady píši.....rozdělám si hustší polevu...aby netekla, ale při nanášení lžičkou či párátkem abyste ji musela rozetřít, ovšem za okamžik musíte vidět, že se rozlila do hladka a nezůstává hrbolatá.Nevím, jestli jsem Vám poradila, chce to opravdu zkoušet, dokud ji nevychytáte:-)Nemám odváženou gramáž bílků, cukru a počet kapek citronu, ale až zase budu zdobit, pokusím se to určit přesněji, abych to mohla sem vložit i pro další dotazy.
Přeji Vám pevnou ruku při zdobení:-)
Martina K.

NÁDHERA!!!(snad už je to dostatečně dlouhý nadpis :-))))

(Katka, 12. 12. 2011 23:33)

Dobrý den,perníčky peču asi 15 let a žasnu nad tou nádherou tady!!!!opravdu krásné,už si tu dělám poznámky a zkusím i vaši polevu,jen by mě zajímalo jak asi dlouho mícháte lžičkou na polevu hustší?já mám v mém původním receptu šlehat asi půl hodiny,ale kolikrát to metličkou šlehám i déle a fakt mě to nebaví,snad se ta vaše poleva udělá rychleji,moc děkuji za inspiraci,zítra peču!:-)

Re: NÁDHERA!!!(snad už je to dostatečně dlouhý nadpis :-))))

(Martina, 14. 12. 2011 13:10)

Dobrý den Katko, ten nadpis to nebralo kratší slovo nebo já tomu nějak nerozumím........? Polevu míchám rychle kávovou lžičkou zhruba půl minuty, až minutku.Tak ať se Vám zadaří.
Moc děkuji za komentík a přeji Vám krásné a perníkově voňavé Vánoce:-)
Martina

Re: Re: NÁDHERA!!!(snad už je to dostatečně dlouhý nadpis :-))))

(Katka, 14. 12. 2011 20:54)

původně jsem nenapsala do nadpisu nic,tak mi to píslo,že nedostatečně dlouhý nadpis :-)))) dnes už mi zdobení jde,včera jsem u toho šílela,bylo to špatným sáčkem,takovým tvrdším,opravdu je nejlepší kasický mikroteňák svačinový,dnes mám noční perníčkové zdobení,ještě jednou děkuju za skvělou inspiraci a povedené stránky!!!!Hezké Vánoce,a ať se vaše perníčky moc líbí,určitě se těď asi nezastavíte...

Dotaz

(Vondrová, 29. 11. 2011 20:30)

Dobrý den, vidím krásné perníčky a nevím, budu-li tak dlouho živa abych měla trochu podobnou práci. Mám mimo jiné dotaz. Jak jsem pochopila bílková plošná glazura je ze stejných surovin jako kreslící, pouze řidší citronem. Co dělat pro to aby byla tak lesklá? Nechat pouze zaschnout nebo dát do trouby ? Roztírám ji štětečkem nebo něčím jiným a je to stále hrbolaté. Asi je hustá. Ale pokud ji zředím tak se sleje do nejnižších míst a efekt je zas jiný než si přeji. :-))) Stále je co se učit. Děkuji předem za odpověď. Krásný předvánoční čas přeje Drahuš z Krkonoš - drvondrova@seznam.cz

Re: Dotaz

(Martina, 30. 11. 2011 14:23)

Dobrý den Drahuško, napsala jsem Vám včera odpověď na email:-)Snad Vám bude něco platná.
Děkuji Vám za moc milá slova a přeji pěkné zdobení a překrásné Vánoce s voňavými perníčky:-)
Martina

jak zdobit rerníčky

(Johana65, 25. 11. 2011 15:11)

Martinko já smekám,tolik nimravé a překrásné práce,už jsem zase chytřejší ,a nikdy jsem neviděla tak krásnou práci.jsi úžasná

klobouk dolůůů

(Irena, 7. 11. 2011 23:35)

úžasné, úžasné, úžasné a ještě jednou úžasné !!! klobou dolů !!!

Re: klobouk dolůůů

(Martina, 9. 11. 2011 21:47)

Irenko, moc dííííííííky:-)Martina

Ucpávání sáčku polevou

(Eva, 9. 11. 2011 21:38)

Dobrý den, máte krásné perníčky. Chci se zeptat, jak je možné, že se mi dírka v kornoutku neustále ucpává (zdobím kornoutkem celofánu), i když polevu udělám podle návodu?? Zkoušela jsem i rlzné návody a pořád se ucpává. I když jcukr tření lžičkou např. lehám ruční metličkou... Mně přijde, že i v tom moučkovém cukru jsou zrníčka cukru, které ucpávají tu malou dírku (i když ho 3x proseju a bílek také přecedím přes malé sítko kvůli vlíknům)?? Děkuji

Re: Ucpávání sáčku polevou

(Martina, 9. 11. 2011 21:46)

Dobrý večer , mohou tam být zrníčka, prosijte to ještě dvakrát, netřeste moc, aby zůstala větší i menší zrníčka v sítku......jak píši, už neprosívám, když jsou cukry s protihrudkujícími složkami, ale zrovna nedávno se mi stalo to samé, co Vám, takže jsem opět vytáhla sítko.
Jinak se prodávají i jemné cukry, myslím, že jsem někde četla, že jsou to půlkilové pytlíky, ale já s nimi zkušenost bohužel nemám.......snad se Vám zadaří.Krásný večer a krásné zdobení:-)
A moc Vám děkuji.Martina

Poděkování a prosba o sehnání formy

(Iva, 7. 10. 2011 22:18)

Dobrý den,
mnohokrát děkuji za skvělý popis zdobení perníčků - velmi mi to ulehčilo mé snažení a výsledek je nohem pěknější než dřív.
Poprosila bych ještě o radu kde sehnat tak krásnou formu na perníkovou chaloupku. Děkuju moc.

Re: Poděkování a prosba o sehnání formy

(Martina, 8. 10. 2011 19:20)

Milá Ivo, moc děkuji, jsem ráda, že někomu moje návody pomohou, většinou jim lidé nerozumí......něco se popsat nedá, každý si to musí vychytat sám, jsou to léta, ale opravdu léta praxe:-)
Fprma na chaloupku je normálně ze supermarketu, myslím, že výrobce je Felcmann:-)
Ještě jednou velké díky.
Martina

Navod na zdobeni

(Radka, 6. 5. 2011 13:36)

Dobry den, Martino,
po dlouhem hledani jsem konecne nasla uceleny navod na zdobeni pernicku. Dekuji moc. Radka.

sáček na polevu

(Jana Sýkorová Kolín, 22. 11. 2010 12:24)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké sáčky na polevu používáte. od mléka, mikrotenové, nebo kupované s koncovkou ?
Děkuji za odpověď, Jana.

Re: sáček na polevu

(Martina, 22. 11. 2010 13:28)

Dobrý den, Jano:-)
Používám obyčejné mikrotenové, svačinové.
V roli jich je asi 100 ks za 10 Kč, takže velmi levná záležitost:-)
Martina